O nas

Football Fighters Academy została założona przez Janusza Oncsika i Łukasza Beltera pod patronatem Stowarzyszenia WiR-Kopernik. Janusz Oncsik to były zawodnik a obecnie trener piłki nożnej dla dzieci z wieloletnim doświadczeniem. Łukasz Belter to członek zarządu Stowarzyszenia WiR-Kopernik realizujący projekty społeczne w gminie Czarna i w powiecie łańcuckim.

Łukasz Belter
Janusz Oncsik

Akademia piłkarska FFA powstała z myślą o najmłodszych dzieciach. Każde z nich, dopiero zaczynające przygodę z piłką, czy też grające lepiej lub gorzej, zasługuje na indywidualne podejście. Trenujemy w grupach, ale kładziemy nacisk na indywidualny rozwój każdego dziecka. Dlatego tak dobieramy składy szkoleniowe aby zapewnić wyrównany poziom zawodników. Przy starannie dobranych zespołach, stwarzają się warunki do jak najlepszego chłonięcia umiejętności przez dzieci. Układane przez nas ćwiczenia zawierają elementy współpracy w parach. Przy 8-osobowej grupie powstają 4 pary co jeszcze bardziej wzmacnia indywidualne podejście do zawodników. Dzieci poznają się nawzajem i uczą przez zabawę.

Na naszych treningach dzieci nie siedzą na ławce w oczekiwaniu na swoją kolej. Plany ćwiczeniowe, które przygotowujemy, eliminują takie sytuacje. Trening ma być aktywny, pełen ruchu, w warunkach przypominających te meczowe. Nawet jeśli dla dzieci zadania wydają się być zabawą, wpajamy im zachowania, które w sposób odruchowy zastosują w sytuacjach boiskowych. W ten sposób, dzieci niejako przyswajają reakcje, które zostają z nimi w meczach: jak przyjąć piłkę, jak podać, kiedy podać i wiele innych.

Przyswojenie pewnych poprawnych wzorców od początku wpływa na poprawność przyszłej gry w piłkę, gdy maluchy podrosną. To często stosowany zabieg, rodzice wysyłają dzieci do instruktorów pływania, narciarstwa, tańca, aby pomóc im nabyć właściwe nawyki. To bardzo ważne także w piłce nożnej, ale to tylko część szkolenia. Nasza szkółka kładzie duży nacisk na tzw. „inteligencję piłkarską” czyli umiejętność odpowiedniego odczytywania sytuacji na boisku i podjęcia właściwej decyzji. Dziecko powinno samo umieć ocenić okoliczności, w których należy podać, wykonać zwód czy strzelać. W naszych ćwiczeniach znajduje się wiele elementów tzw. „oceny sytuacyjnej”, które rozwijają w zawodnikach wyobraźnię przestrzenną na boisku. To przekłada się na trafne decyzje w meczach.

U nas każde dziecko jest warte aby nad nim pracować. Tak długo jak dziecko ma w sobie pasję i zapał do piłki nożnej. Bo o chęci u nas nie trudno, nasze treningi zwyczajnie podobają się dzieciom. Po 1,5 godziny intensywnej aktywności fizycznej, gdy trening się kończy, pytają: „To już? Dlaczego tak krótko?”. Przyjazna atmosfera, która u nas panuje sprzyja rozwojowi. Jesteśmy otwarci na nowe dzieci bez podziału na sołectwa czy gminy. Nasze drużyny są mieszane, dzieci pochodzą z różnych miejscowości, co sprzyja budowie relacji koleżeńskich bez podziałów.